5fc4fb2a24b6adfbe3736be6 Најчесто поставувани прашања - Sichuan Injet New Energy Co., Ltd

Најчесто поставувани прашања

НАЈЧЕСТО ПОСТАВУВАНИ ПРАШАЊА

Водич за оператори:

Што е OCPP?

Протоколот за отворена точка за полнење (OCPP) е едноставно комуникациски протокол што се користи за комуникација помеѓу мрежна станица за полнење и систем за управување со мрежата, станицата за полнење ќе се поврзе со серверот на системот за управување со мрежата со користење на истиот протокол за комуникација.OCPP беше дефиниран од неформална група позната како Open Charge Alliance (OCA) предводена од две компании од Холандија.Сега има 2 верзии на OCPP 1.6 и 2.0.1 се достапни.Weeyu сега исто така може да ги снабдува станиците за полнење кои поддржуваат OCPP.

Како се поврзува нашата станица за полнење со вашата АПП?

Како што станицата за полнење и системот за управување со мрежата (вашата апликација) ќе комуницираат преку OCPP, така и нашата станица за полнење ќе се поврзе со централниот сервер на вашата апликација, развиен врз основа на истата верзија на OCPP.Само пратете ни URL на серверот, тогаш комуникацијата ќе биде направена.

Брзината на полнење на различни нивоа на станици за полнење?

Вредноста на енергијата за полнење на час е во согласност со помалата вредност помеѓу моќноста на станицата за полнење и вградениот полнач.

На пример, станица за полнење од 7 kW и вграден полнач од 6,6 kW теоретски може да наполнат EV со енергија од 6,6 kWh за еден час.

Како да инсталирам станици за полнење?

Ако вашето паркинг место е блиску до ѕид или столб, можете да купите станица за полнење монтирана на ѕид и да ја инсталирате на ѕид.Или можете да купите станица за полнење со додатоци монтирани на подот.

Може ли да нарачам и да управувам со повеќе станици за полнење за бизнис?

Да.За комерцијална станица за полнење, изборот на локација е прилично важен.Ве молиме информирајте ни го вашиот комерцијален план, можеме да обезбедиме професионална техничка поддршка за вашиот бизнис.

Што да направам прво за да започнам со работа со моите станици за полнење?

Прво, можете да најдете паркинг погоден за инсталирање станици за полнење и напојување со доволен капацитет.Второ, можете да го изградите вашиот централен сервер и APP, развиени врз основа на истата верзија на OCPP.Потоа можете да ни го кажете вашиот план, ние ќе ви бидеме на услуга

Може ли да ја отстранам функцијата на RFID картичката?

Да.Имаме специјален дизајн за клиенти на кои не им е потребна оваа RFID функција, кога полните дома, а другите луѓе не можат да пристапат до вашата станица за полнење, нема потреба да имаат таква функција.Ако сте купиле станица за полнење со RFID функција, можете исто така да ги прилагодите податоците за да ја забраните функцијата RFID, така што станицата за полнење може автоматски да стане plug & play.

Видови конектори за станица за брзо полнење?
AC конектор за станица за полнење

US стандард: Тип 1 (SAE J1772)

Стандард на ЕУ: IEC 62196-2, тип 2

 Најчесто поставувани прашања (1)

Најчесто поставувани прашања (1) 

Приклучок за станица за полнење DC

Јапонијастандард: CHAdeMO

US стандард:

Тип 1 (CCS1)

Стандард на ЕУ:

Тип 2 (CCS2)

 Најчесто поставувани прашања (1)

 Најчесто поставувани прашања (1)

 Најчесто поставувани прашања (1)
Каква поддршка можам да добијам од вас?

Откако ќе имате прашања за полнењето на EV, ве молиме известете нè во секое време, можеме да обезбедиме професионална техничка поддршка и одлични производи.Освен тоа, можеме да ви дадеме и комерцијални совети за тоа како да започнете бизнис врз основа на нашето постоечко искуство.

Можеме ли да ги купиме компонентите само од вас?Сами ќе се соберам.

Да.Ако имате професионален електроинженер и доволно простор за склопување и тестирање, можеме да обезбедиме технички водич за да се собере станицата за полнење и брзо да се тестира.Ако немате професионален инженер, ние исто така можеме да обезбедиме услуга за техничка обука со разумни трошоци.

Може ли да го прилагодам дизајнот на станиците за полнење?

Да.Обезбедуваме професионална услуга OEM/ODM, клиентот треба само да го спомене нивното барање, можеме да разговараме за приспособените детали.Нормално, функцијата LOGO, боја, изглед, интернет конекција и полнење може да се приспособат.

Водич за крајни корисници:

Како да ги полнам моите автомобили?

Паркирајте го електричниот автомобил на своето место, исклучете го моторот и ставете го автомобилот под сопирање.

Извадете го адаптерот за полнење и приклучете го адаптерот во штекерот за полнење;

За станицата за полнење „приклучување и полнење“, таа автоматски ќе влезе во процесот на полнење;за станицата за полнење „контролирана со картичка со лизгање“, треба да ја повлече картичката за да започне;за станицата за полнење контролирана од APP, треба да работи со мобилен телефон за да започне.

Што треба да направам ако не можам да ги извадам пиштолите за полнење?

За AC EVSE, обично затоа што возилото е заклучено, притиснете го копчето за отклучување на клучот на возилото и адаптерот може да се извлече;

За DC EVSE, генерално, има мала дупка на позицијата под рачката на пиштолот за полнење, која може да се отклучи со вметнување и повлекување на железната жица.Ако сè уште не може да се отклучи, ве молиме контактирајте со персоналот на станицата за полнење.

Како да го изберам типот на станици за полнење?

Ако треба да го полните вашето EV во секое време и на кое било место, ве молиме купете го преносливиот полнач со прилагодлив напојување, кој може да се стави во багажникот на вашиот автомобил.

Доколку имате личен паркинг простор, купете ѕидна кутија или станица за полнење на подот.

Колку далеку можам да го возам моето EV со едно полнење?

Опсегот на возење на EV е поврзан со енергијата на батеријата.Општо земено, 1 kwh батерија може да помине 5-10 km.

Зошто ми е потребна станица за полнење?

Ако имате сопствено EV и личен паркинг простор, силно ви препорачуваме да купите станица за полнење, ќе заштедите многу трошоци за полнење.

Колку време е потребно за полнење на моето EV?

 ЧПП6

Каде можам да ги наполнам моите ЕВ?

Преземете APP за полнење ЕВ, следете ја мапата што ја покажува APP, можете да ја најдете најблиската станица за полнење.


Испратете ни ја вашата порака: